Hannes LännerholmHolmen har beslutat om återköpsprogram
Skogsbolaget Holmen har beslutat om återköp av egna aktier för att justera koncernens kapitalstruktur för att därigenom skapa ökat värde för bolagets aktieägare. Styrelsens beslut har tagits med stöd av bemyndigandet från årsstämman i våras.
Det framgår av ett pressmeddelande.
"Koncernens finansiella ställning bedöms även efter återköp av aktier vara stark och ge handlingsfrihet att fortsätta utveckla verksamheten", skriver Holmen.
Styrelsens beslut avser återköp av upp till 1 miljon B-aktier fram till nästa årsstämma. Återköp kommer att ske på Nasdaq Stockholm.
Holmen innehar i nuläget drygt 8 miljoner egna aktier, motsvarande 4,97 procent av det totala antalet utestående aktier i bolaget.
Nyhetsbyrån Direkt
Daniel McPhee: Orderingången pekar tydligt – här kan vinsterna öka

Berkshires skräll: Buffetts bolag går in i Alphabet

Livstecken från AI-trejden på skakig New York-börs

Anders SandqvistSkadestånd för Google i Tyskland
Alphabet-ägda Google måste betala den tyska prisjämförelsesajten Idealo cirka 465 miljoner euro i skadestånd för marknadsmissbruk, enligt ett domstolsbeslut i Berlin.
Det rapporterar Reuters på fredagskvällen.
Domstolen konstaterade att Google utnyttjat sin dominerande ställning på marknaden i två fall. Utöver Idealo kommer även företaget bakom den tyska prisjämförelsesajten Producto att tillerkännas 107 miljoner euro.
Idealo hade ursprungligen krävt 3,3 miljarder euro, inklusive ränta, och anklagade sökmotorjätten för att ha missbrukat sin marknadsposition för prisjämförelser mellan 2008 och 2023.
En talesperson för Google uppgav att företaget kraftigt avvisar domarna och kommer att överklaga.
Nyhetsbyrån Direkt
Svängig fredagshandel på Wall Street – konsumentvaror backar

Seniorekonomen: Glada nyheter bakom veckans börsoro

Ekonomen: Det krävs för att USA-börsen ska fortsätta uppåt

Electrolux-konkurrenten lyfter på investering
Anders SandqvistNasdaq godkänner inte Qlifes affär
Nasdaq Stockholm har meddelat Qlife att bolaget inte kan fortsätta vara listat på First North om det går vidare med det planerade omvända förvärvet av Hipro.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Qlife skriver att bolaget fortfarande avser att genomföra transaktionen och att "alternativa strukturer" med Hipro nu ska undersökas.
Nyhetsbyrån Direkt
AI-satsande bolagen i topp igen när sviten bryts
