19-årig bonde vill ta över den norska oljefonden
Den norska riksbanken har offentliggjort listan på de som sökt jobbet som chef för den norska oljefonden.
Bland de sökande: en 19-årig bonde.
– Man missar 100 procent av chanserna man inte tar, säger Erlend Ropeid till Stavangers Aftenblad.


Chefstjänsten för den norska oljefonden är tidsbegränsad och löper i regel på fem år. Efter den perioden utlyses tjänsten på nytt – och nu är det dags igen.
Sammanlagt har 82 personer skickat in en ansökan – 81 män och en kvinna – och bland de sökande hittar vi bland annat den nuvarande chefen Nicolai Tangen, som är sugen på fem år till, Frode Pleym, chef på Greenpeace i Norge – och Erlend Ropeid, en 19-årig lantbrukare från Malmheim.
– Det är dåliga tider i lantbruket. Det hade varit fint med en sidoinkomst, säger Ropeid och fortsätter med att säga att Tangen ”inte har något på en 19 år gammal agronom”.
Den norska riksbankens direktion kommer nu att bedöma de sökande och därefter kalla några av dem för intervjuer med anställningskommittén och rekryteringsbyrån.
– Direktionen kommer att ta den tid som krävs för att säkerställa att rätt kandidat väljs, säger Bård Ove Molberg, pressansvarig på den norska riksbanken, till Dagens Näringsliv.
