STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) First North-listade 24Sevenoffice, som levererar modulära och flödesfokuserade affärssystem till företag, har ingått ett avsiktsavtal med en motpart om potentiell försäljning av vissa dotterbolag och tillgångar till ett värde om 2,4 miljarder kronor.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Den potentiella försäljningen avser främst ERP-relaterade verksamheter, inklusive 24Sevenofffice Norway, 24Sevenoffice Scandinavia Systems och 24Sevenoffice Sweden.
Den potentielle köparen har genomfört företagsbesiktning av berörda verksamheten och parterna är överens om huvudvillkoren i en affär, som även stödjs av styrelsen i 24Sevenoffice.
I avtalet ingår bestämmelser kring konkurrerande bud inom en period på 30 dagar, där ett annat bud måste vara en viss nivå högre än den som nu avtalats om.
Om affären blir av kommer 24Sevenoffice att behålla "flera strategiskt viktiga affärsenheter med hög tillväxtpotential", och bolaget kommer även att fortsätta vara börsnoterat.
Styrelsen avser att inom bolaget behålla 200 miljoner kronor kontant från ovan nämnda försäljning, och efter att ha betalat av skulder kommer kvarvarande intäkter att delas ut till aktieägare. Det väntas att den totala utdelningen uppgår till minst 20 kronor per aktie.
Följ taggar