TOPPNYHETER:

3,9 miljarder blir värdelösa – bråttom att lösa in sedlar

Snart blir 3,9 miljarder kronor värdelösa. För den som har gamla sedlar liggandes hemma gäller det att lösa in dessa innan den 1 juli 2027.
Det börjar bli bråttom att lösa in gamla sedlar.
Det börjar bli bråttom att lösa in gamla sedlar. Foto: TT Nyhetsbyrån

Snart har det gått tio år sedan Sverige bytte sedlar och mynt. Författaren Selma Lagerlöf, operasångaren Jenny Lind, vetenskapsmannen Carl von Linné och kungarna Karl XI och Gustav Vasa fick då lämna plats för författaren Astrid Lindgren, artister Evert Taube, skådespelaren Greta Garbo, regissören Ingmar Bergman, operasångaren Birgit Nilsson och FN:s tidigare generalsekreterare Dag Hammarskjöld.

Ingves
Riksbankens tidigare chef, Stefan Ingves, visade 2016 upp de nya sedlarna. Foto: TT Nyhetsbyrån

Riksbanken har nu beslutat att den från och med den 1 juli 2027 inte längre kommer vara möjligt att lösa in sedlar som varit ogiltiga i mer än tio år.

Totalt räknar Riksbanken med att det fortfarande finns ogiltiga sedlar värda 3,9 miljarder kronor som inte har lösts in.

Men det är inte gratis. En ansökan om inlösen kostar 300 kronor, om den beviljas. Den som ansöker om inlösen ska även bifoga underlag som visar var pengarna kommer från. Ansökan görs på Riksbankens hemsida.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel