TOPPNYHETER:

Ägarrockad i Havsfrun – öppnar för samgående

Investmentbolaget Havsfruns huvudägare har sålt större delen av sina aktier till Aeternum Capital och Sport Fund Partnership (SFP) och avser låta utreda förutsättningarna för ett eventuellt samgående mellan Havsfrun och Aeternum.
Det framgår av ett pressmeddelande.

Aeternum har förvärvat motsvarande 47,6 procent av aktiekapitalet och 29,5 procent av rösterna i Havsfrun och SFP, ett bolag som ägs av den svenska investeraren Per Johansson, har förvärvat aktier motsvarande 6,6 procent av aktiekapitalet och 28,8 procent av rösterna.

”Familjerna Tengberg och Werkell har varit huvudägare i Havsfrun i mer än 30 år. Försäljningarna är ett led i ett generationsskifte och syftar samtidigt till att skapa goda förutsättningar för Havsfruns fortsatta utveckling som noterat investeringsbolag”, heter det i pressmeddelandet.

Säljarna behåller aktier med ”betydande inflytande” och investerar även en del av köpeskillingen i Aeternum Capital.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel