Allt färre svenskar tror på sjunkande bostadspriser

Skaran svenskar som tror att bostadspriserna kommer att sjunka framöver blir allt mindre.
Blott fyra procent tror på billigare bostäder om ett år.

Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling. Foto: TT NYHETSBYRÅN
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Fyra procent av de tillfrågade i Länsförsäkringars boprisbarometer ser sjunkande bopriser framför sig om ett år, en minskning på fyra procent jämfört med förra månaden.

50 procent tror på stigande priser det kommande året.

– Bostadsmarknaden blir allt hetare och fler än på länge känner sig ekonomiskt trygga med att flytta. Vi ser inget prisrally nästa år, men de sjunkande räntorna i kombination med ökande reallöner kommer att ge bostadspriserna en skjuts uppåt, säger Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling, i ett pressmeddelande.

Svanberg påpekar dock att det finns flera saker som skulle kunna påverka bostadspriser negativt.

Bland annat effekterna av Donalds Trumps seger i det amerikanska presidentvalet och ränteutvecklingen i omvärlden.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;