TOPPNYHETER:

American Airlines dementerar ”jättefusion” – sjunker i förhandeln

American Airlines har avfärdat uppgifter om en möjlig ”jättefusion” med United Airlines.
Flygbolagets aktie sjunker nu i den amerikanska förhandeln, rapporterar CNBC.

Två flygplan på en flygplats med ett kontrolltorn i bakgrunden. Ett United-plan står på marken medan ett American Airlines-plan lyfter.
Ett United-plan står på marken medan ett American Airlines-plan lyfter från Dallas/Fort Worth International Airport. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var i fredags, strax efter börsstängning på Wall Street, som American Airlines gick ut och avvisade spekulationer om en möjlig affär med United Airlines.

”American Airlines är inte i kontakt med, och har inget intresse av, några diskussioner om en fusion med United Airlines”, skrev bolaget i ett pressmeddelande.

De tog samtidigt upp att förändringar i den bredare flygmarknaden kan vara nödvändiga, men att en sammanslagning med United skulle vara negativ ”för konkurrensen och för konsumenterna och därmed oförenlig med vår förståelse av administrationens syn på branschen och antitrustprinciper”.

American Airlines backar över 3 procent i den amerikanska förhandeln.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel