TOPPNYHETER:

Ana Vrabic Verdir blir permanent vd för Hacksaw

Slotspelsbolaget Hacksaws tillförordnade vd Ana Vrabic Verdir utses till permanent vd. Det framgår av ett pressmeddelande.

Tidigare vd Christoffer Källberg avsattes från sin post av styrelsen i april. Då uppgav bolaget att det inlett en process för att rekrytera en ny permanent vd.

Rekryteringen av en ny vd har letts av styrelsens ordförande och omfattat både externa och interna kandidater, heter det i pressmeddelandet.

"Ana och Hacksaw känner varandra väl sedan flera år tillbaka och hon har som styrelseledamot och tillförordnad vd en mycket god bild av både verksamheten och bolagets utveckling. Sedan april har hon lett koncernen i en tydlig riktning, och styrelsen är enig om att hon är rätt person att fortsätta utveckla det arbetet”, kommenterar styrelseordförande Patrick Svensk.

Ana Vrabic Verdir kvarstår som styrelseledamot fram till nästa årsstämma.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel