Analyschefens kritik mot Kinnevik: ”Väldigt svag signal”

Paretos analyschef Georg Attling riktar svidande kritik mot att Kinnevik missat många av de svenska AI-succéerna samtidigt som stora pengar plöjts ner i innehav som inte har blommat. Han är också kritisk till att Kinnevik sitter och ruvar på sin stora kassa, utan att använda den.

Historiska byggnader vid Skeppsbron i Stockholm med färgglada fasader och klassisk arkitektur
Kinneviks kontor på Skeppsbron i centrala Stockholm. Foto: Lisa Mattisson
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

– Många i marknaden lyfter den stora kassan som kärnan i Kinnevik och som det man måste försvara så gott man kan. Jag tycker snarare att man inte kan driva ett investmentbolag med halva marketcap i nettokassa och ingen tydlig plan med vad man ska göra med den. Då finns det ingen anledning att äga det här, säger han i EFN Börsfrukost.

Analytikern är även kritisk till Kiinneviks tidigare investeringar, och konstaterar att satsningarna i Stegra och andra gröna omställningsbolag "verkligen gått åt pipsvängnen" samtidigt som en rad AI-raketer gått bolaget förbi.

– Jag tycker nästan det är lika anmärkningsvärt hur många investeringsmöjligheter som man missat. Bara några hundra meter från kontoret har de haft svenska AI-bolag som har blivit världssuccéer, säger Georg Attling.

Han nämner Legora och Loveble som två AI-succéer som investmentbolaget gått bet på.

– Det är ett underbetyg att de sedan många år haft agendan att investera i onoterade snabbväxande bolag och sen har man helt och hållet nästan missat det som funkat det senaste åren med AI. Man är inte med i några av de amerikanska bolagen som Anthropic eller Open AI och man är inte med i de lokala största succéerna.

”En väldigt svag signal”

Georg Attling har sedan tidigare en köprekommendation på Kinnevik och betonar att man behöver göra skillnad på bolag och aktie, då aktien handlas till en rejäl rabatt mot substansvärdet.

– Väldigt mycket negativt är inprisat och man kan därmed vara positiv till aktien även om bolaget inte är fläckfritt. Det jag hade velat se är att man drar igång återköp. Att sitta på en kassa på 7,5 miljard och inte göra återköpt trots den rabatt som är skickar en väldigt svag signal om hur man själv ser på sin egna portfölj.

Helgens besked från Kinnevik om att Georgi Ganev lämnar bolaget med omedelbar verkan för att ersättas av styrelseledamoten Rubin Ritter kallar Georg Attling svårtolkat.

Analyschefen uppger att tror att lösningen som sådan förmodligen är bra, men att tajmingen i beskedet är “uppseendeväckande“. Han riktar samtidigt rejäl kritik mot hur bolaget har navigerat med sina investeringar.

– Det är inte helt lättolkat, säger han.

Analytikern säger att han å ena sidan tror att lösningen som sådan är ganska bra, och att den hade mottagits väl om det aviserades i samband med att Ganev aviserade sin avgång i november förra året, men att tajmingen på beskedet sticker ut.

– Att Rubin Ritter ska göra en djupdykning av organisation och portfölj tror jag är vad marknaden vill se, men tajmingen är uppseendeväckande med tanke på den blankningsrapport som kom förra veckan och det är svårt att tolka det här på ett annat sätt än att det här är en följdeffekt av det, och det kanske känns mindre bra att man agerar lite i affekt på förra veckans nyhet, säger analyschefen.

EFN har ställt frågan om genomgången av kritiken i Ningi-rapporten lett till att några nya tveksamheter har uppdagats hos Kinnevik som dock valde att inte ge några ytterligare kommentarer, utan hänvisade till de kommentarer bolaget publicerade i förra veckan.

Hedlund: ”Ger ett stressat intryck”

Rubin Ritter valdes in som ny styrelseledamot i Kinnevik vid fjolårets stämma och i söndagens pressmeddelande kommenterade han att styrelsens agenda bland annat innefattar en "grundlig och opartisk utvärdering av vårt team, vår kultur, våra arbetssätt och vår portfölj".

– Det viktiga här är att du adresserar den oro som har funnits i marknaden, både på de innehav som finns i portföljen nu, men även i organisationen och hur man går tillväga i investeringsbesluten, som har fått enorm kritik.

EFN:s analytiker Peter Hedlund säger samtidigt att det ger “ett lite stressat intryck” och lyfter att ledamoten inte varit en del av Kinnevik särskilt länge och att han därför inte varit delaktig i många av investmentbolagets misslyckade investeringar.

– Jag tror att Kinnevik någonstans är så pass billigt nu att det inte ska gå ned. Om man nu tror att de inte ska blåsa bort kassan på något dumt så har du en substansrabatt på 75 procent på övriga innehav, så det finns både hängslen och livrem i de värderingarna.

Se hela ”Börsfrukost” här

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel