Analyshuset: Därför uppskattas inte Sobis nya förvärv
Pareto Securities ser en risk för att specialistläkemedelsbolaget Sobis förvärv av Arthrosi inledningsvis inte kommer att uppskattas sett utifrån ett aktieperspektiv. Bakgrunden ligger enligt analyshuset i att det tidigare förvärvet av CTI Biopharma under 2023, där Sobi införlivade läkemedlet Vonjo, har utvecklats väsentligt sämre än förväntat. Det skriver Pareto Securities i en analyskommentar med en köprekommendation för aktien och en riktkurs på 360 kronor.

Analyshuset framhåller att förvärv utgör en viktig del i Sobis strategi och därmed inte borde komma som någon överraskning för marknad. Pareto beskriver även hur förvärvet av Arthrosi skiljer sig från förvärvet av CTI i den mening att Sobis senaste förvärv till stor grad bedöms vara kompletterande till befintligt verksamhet.
Läkemedelskandidaten Nasp vid behandling av gikt befinner sig för närvarande i granskning hos den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA.
Vidare påpekar Pareto att förvärvet av Arthrosi med läkemedelskandidaten pozdeutinurad genomfördes innan lansering, vilket analyshuset bedömer minskar integrationsrisken.
Föll kraftigt på tidigare förvärv
Vid förvärvet av CTI Biopharma i maj 2023 sjönk Sobis aktiekurs med nästan 15 procent. Pareto bedömer att den historiska kursreaktionen delvis var en följd av finansieringsstrukturen som även omfattade av en företrädesemission.
I Sobis senaste förvärv använder sig specialistläkemedelsbolaget av skuldfinansiering, vilket det enligt Pareto finns kapacitet till hos Sobi. Vid en första anblick gillar Pareto förvärvet av Arthrosi.
Med en potentiell lansering av pozdeutinurad runt 2028 väntas förvärvet av Arthrosi enligt Pareto komma att tynga marginalen på kort sikt. Rörelsekostnaderna väntas öka under 2026 när förvärvet slutförs och de finansiella kostnaderna väntas öka med större skuldsättning. Pareto påpekar att det är viktigt att notera att Arthrosi genomförde en kapitalanskaffning om 153 miljoner dollar i oktober 2025, vilket innebär att pågående fas 3-program är fullt finansierat.
Pareto bedömer att förskottsbetalningen på cirka 9,1 miljarder kronor kommer att öka skuldsättningsgraden för Sobi till över två gånger för måttet nettoskuld/ebitda. Skuldsättningsnivån ser Pareto som fullt hanterbar och utgör ingen anledning till oro.
Sobi backar på börsen
Pozdeutinurad är enligt Pareto en lovande behandling av gikt i den andra behandlingslinjen. Nasp, med ett pdufa-datum i juni 2026, är enligt Pareto primärt inriktad mot tredje linjens behandling av svår gikt hos patienter som utvecklat resistens mot tidigare behandling. Därmed vänder sig Nasp till en väsenligt mindre målgrupp än pozdeutinurad. Enligt Pareto bygger Sobi upp en franchise för behandling av gikt.
Ålandsbanken sätter fokus på att Sobi uppgav att förvärvet av Arthrosi väntas ge ”betydande” positivt bidrag till intäkter och resultat på medellång sikt. Vidare påpekar Ålandsbanken att ”medicinska data är som alltid svårbedömda”. Förvärvet framstår enligt banken däremot som rimligt givet Sobis strategi och bedöms vara neutralt till positivt för aktien.
Strax för klockan 10 hade Sobi backat med drygt en procent på en börs som visade på en lätt positiv rörelse på måndagen.
Följ taggar