Analytiker om ABB:s höjda marginalmål – därför faller aktien
ABB har höjt sina finansiella mål, men faller på börsen.
Detta trots att flera analytiker ser positivt på guidningen.
– Det här är en positiv signal som ledningen skickar ut. Ett bolag måste i regel vara konservativ med sådana här mål, säger Sebastian Kuenne på RBC.
Att aktien faller tror han rör sig om vinsthemtagning.

I samband med kapitalmarknadsdagen på tisdagen så höjer ABB sina finansiella mål. Intervallet för rörelsemarginal höjs till 18-22 procent från tidigare 16-19 procent.
Därtill höjer bolaget sitt mål om jämförbar intäktstillväxt om 5-7 procent samt ambitionen att addera 1-2 procentenheter i förvärvad tillväxt, över en ”ekonomisk cykel”.
Trots det faller ABB mest på storbolagsindex och handlas ner med drygt 4 procent. Detta trots att Citi beskrev de höjda målen som ”i övre delen än väntat".
Pareto skrev redan igår en analys där de förutspådde höjda mål från verkstadsjätten och analytiker Anders Roslund kallade dagens besked för ”bra, men inte oväntat” i en kort kommentar.
Att aktien faller nu tror Sebastian Kuenne, analytiker på RBC Capital Markets, rör sig om vinsthemttagning. 15 oktober slog ABB kursrekord med nivåer på strax norr om 700 kronor. I dag handlas aktien runt på nivåer runt 646 kronor.
Även Sebastian Kuenne ser positivt på dagens mål.
– Det här är en positiv signal som ledningen skickar ut. Ett bolag måste i regel vara konservativ med sådana här mål, säger han till EFN.
Drivkraften bakom högre marginaler
Under dagen går ABB:s kapitalmarknadsdag av stapeln. Sebastian Kuenne tror att analytikerna kommer att hålla utkik efter kommentarer om produktmixen.
– En av nyckelfrågorna är att bolaget inte har så mycket operativ hävstång härifrån. Alltså de kan inte säga att de kan genomföra ett bättre kapacitetsutnyttjande och på så sätt höja marginalen. Så de måste förklara hur de kan ändra produktmixen, och på vilket sätt de kan fokusera på produkter och tjänster med högre marginal för att förändra mixen av intäkter.
– Det skulle vara den främsta drivkraften för högre marginaler framöver. Tillväxt är inte riktigt det stora just nu, de har levererat tillväxt och det finns ingen anledning att tro att den kommer att bromsa härifrån.
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln

