Prenumerera

Analytikern om Volvo Cars ras

Volvo Cars rapporterade en betydligt mindre vinst än väntat och spår samtidigt ett tufft 2025. Aktien är ner över 9 procent för dagen och låg under förmiddagen på sin lägsta notering någonsin. 

Hampus Engellau
Hampus Engellau
Publicerad: 6 feb. 2025, 11:20Uppdaterad: 6 feb. 2025, 11:26
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

– Man kan säga att det var ganska mycket valuta i kvartalet som gjorde att ebit såg bra ut men underliggande var det svagare. Man gör en försiktig outlook för hela året, givet hur bilmarknaden ser ut nu. Så det kommer vara svårt för bolaget att redovisa samma volymer som föra året, säger Hampus Engellau, verkstadsanalytiker på Handelsbanken. 

Den senaste veckan har Volvo Cars backat runt 18 procent. Raset kommer efter ett starkt 2024 – åtminstone för bolaget. 

– Bolagets möjligheter ser egentligen ganska bra ut. Förra året var ett kanonår men ändå inget aktiemarknaden tog till sig. De hade en rekordförsäljning och nya produkter där elbilsandelen fortsätter att växa, säger Hampus Engellau. 

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;