Prenumerera

Analytikerna: Sänkning dröjer månader

Inflation och risk för ökande arbetslöshet bekymrar Fed.
Sannolikheten för oförändrad ränta även vid nästa möte bedöms öka.

Inflation federal reserve tullar
Fed Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 7 maj 2025, 20:48Uppdaterad: 7 maj 2025, 20:49
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Fed-direktionens slutsatser om läget för den amerikanska ekonomin lär inte vara vad regeringen Trump vill höra, enligt JP Morgan Asset Managements chefsstrateg David Kelly.
– Vad de säger om man läser mellan raderna är i princip "era politiska beslut leder till högre inflation, högre arbetslöshet", säger Kelly till CNBC.
– Vad de kommunicerar är att de inte kommer att ha bråttom med att sänka räntorna för att det finns risker kring båda delar av deras uppdrag och att de inte är säkra på hur de bör agera.

"Oddsen talar för att man håller fast"

Sannolikheten för att styrräntan förblir 4,25–4,50 procent även efter nästkommande Fed-möte ökade under torsdagskvällen enligt Goldman Sachs Asset Managements Ashish Shah.
– Möjligheten att arbetsmarknaden försvagas betänkligt är vad som kan leda till en cykel med lättnader. Men även om arbetsmarknaden försvagades i någon mån skulle det dröja ett antal månader innan det blir uppenbart och vi bedömer att oddsen talar för att man håller fast vid räntan även nästa månad, säger Shah enligt CNBC.

"Väntar och ser"

– Fed intar en försiktig vänta och se-hållning på grund av osäkerheten orsakad av globala tullar. Jag tror att Fed kommer att sänka räntorna på grund av en ekonomisk nedgång. Högre arbetslöshet kommer att tvinga Fed till minst två, kanske tre sänkningar innan året är slut, säger Mischler Financial Group-chefen Tom di Galoma.

Räknar med att sänkning dröjer

Seema Shah, global chefsstrateg vid Principal Asset Management tror att räntan förblir oförändrad under de kommande månaderna när Fed ser ökade risker för högre inflation:
– Fed har försatts i en näst intill omöjlig situation. Vad kan göra annat än att avvakta? Räntesänkningar kommer att krävas men i allt större utsträckning verkar det som att Fed måste vänta till slutet av tredje kvartalet innan en möjlighet till sänkning uppenbarar sig, säger Shah till Bloomberg.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;