Ängslig New York-börs på minus igen
S&P 500 föll igen – vilket orsakade den längsta förlustsviten sedan januari i år.
Walmart drog ned börsen med en svag rapport samtidigt som tech fortsatte nedåt med en veckans mest omtalade aktier som undantag.

Fallet för amerikanska techaktier avtog men samtliga index lyste rött vid börsens stängning i New York. S&P 500 och Dow Jones landade på minus 0,5 respektive 0,3 procent och Nasdaq tappar 0,3 procent.
I USA beskrivs börshandeln som spänd inför morgondagens årliga ekonomiska toppmöte i Jackson Hole, Wyoming där en hårt pressad Fed-chef kommer att tala. Just nu bedöms sannolikheten för en räntesänkning vid nästa centralbanksmöte till 80 procent.
Stormarknadsgiganten Walmart föll efter en kvartalsrapport som inte levde upp till intäktsförväntningarna och en hissad varningsflagg för tullkostnader.
Tech handlades återigen ned på indexnivå men AI- och försvarsbolaget Palantir var efter en blodröd vecka tidigare under dagen börsens mest handlade aktie och avslutade på plus – ett slut på den längsta förlustsviten på 16 månader efter att ha gått starkast framåt under året av samtliga S&P 500-bolag. Halvledarbolag som ASML och NXP Semiconductors fortsatte utför.
Boeing i samtal om affär
Till dagens vinnare hörde Paramount Skydance som efter sammanslagningen av de två mediebolagen är upp 35 procent.
Flygplanstillverkaren Boeing befinner sig enligt Bloomberg i diskussioner om en försäljning av hundratals passagerarflygplan till Kina som en del av en bredare uppgörelse mellan USA och Kina.
Den amerikanska tioåringen rörde sig uppåt till 4,33 procent när nya sysselsättningssiffror indikerade att arbetsmarknaden kan vara på väg att tappa fart. 235 000 amerikaner – fler än väntat – blev arbetslösa under den gångna veckan.
Dollarn stärktes gentemot euron och kostade vid börsens stängning 9,62 SEK.
