Arbetslösheten ökar – Svantesson varnar för utdragen kris
Finansdepartementet reviderar upp sina prognoser för arbetslösheten till 8,7 procent i år och 8,4 procent nästa år på grund av det pågående handelskriget.
Det sade finansminister Elisabeth Svantesson vid en pressträff på onsdagen.

I vårbudgeten i april var regeringens prognos att arbetslösheten skulle ligga på 8,6 procent i år, 8,2 procent nästa år och 7,8 procent 2027.
Svantesson sade att lågkonjunkturen blir mer utdragen och arbetslösheten väntas bli högre än tidigare bedömning.
Hon konstaterade samtidigt att det är stor skillnad beroende på val av mått, vilket främst förklaras av ungdomar som studerar.
Den konjunkturella arbetslösheten har ökat på grund av lågkonjunkturen, medan den strukturella arbetslösheten däremot har varit hög under en längre tid på grund av ”brist på rätt reformer under många år”.
”Men oavsett hur man mäter är arbetslösheten alldeles för hög”, sade hon.
”Osäkert läge”
Majoriteten av de som är inskrivna som arbetslösa på Arbetsförmedlingen tillhör grupper med svag konkurrensförmåga på arbetsmarknaden, arbetslösheten är tydligt högre bland utrikes födda.
Samtidigt bedöms många av de nyinskrivna få jobb när konjunkturen vänder.
För att få ned den konjunkturella arbetslösheten har regeringen lagt en expansiv budget för att stimulera och stötta ekonomin, genom skattelättnader, investeringar i infrastruktur och satsningar på korta utbildningar.
När det gäller den strukturella arbetslösheten lyfte hon fram arbetslinjen för att öka incitamenten att ta jobb, en bidragsreform i tre delar, sänkta skatter samt förbättrad matchning med satsning på utbildning.
Finansministern sade att vi fortsatt befinner oss i ett osäkert läge efter att USA höjt sina tullar, trots att USA och Kina tillfälligt har sänkt sina tullar från tidigare mycket höga nivåer.
”Många håller därför tillbaka investeringar och konsumtion”, sade Svantesson.