TOPPNYHETER:

Arcelormittal lämnar Ukraina efter upprepade attacker

Stålbolaget Arcelormittal har meddelat Ukrainas regering att bolaget är oförmöget att återstarta produktionen vid sin fabrik i Kryvyi Rih på ett säkert och hållbart sätt. Det framgår av ett pressmeddelande.
ArcelorMittal logotyp med orange symbol och företagsnamn i mörkgrå text
Arcelormittal. Foto: TT Nyhetsbyrån

Beskedet kommer efter upprepade robotanfall mot anläggningen.

"Under de senaste fem veckorna har Arcelormittal varit mål för fyra robotanfall, som har resulterat i dödsfall, personskador och skador på anläggningen. Den senaste attacken skedde den 21 september", skrivet bolaget.

Totalt har attackerna resulterat i fem dödsfall och 17 anställda har skadats, varav en fortsatt befinner sig i ett kritiskt tillstånd.

Mauro Longobardo som är vd för anläggningen i Ukraina skriver i ett uttalande att bolagets medarbetare arbetat outtröttligt för att hålla gruvor och fabriker igång.

"Vi diskuterar anläggningens framtid med Ukrainas regering och kommer att fokusera på att bevara infrastrukturen, så att möjligheten att återuppta produktionen finns kvar när freden väl återvänder", uppger vd:n.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel