Årets sista börsdag: Terminer i sidled och rejäla råvarurörelser

Årets sista börsdag är här – och den har inletts med blandade rörelser i Asien. 
I Europa och USA pekar terminsmarknaderna sidledes, samtidigt som råvarupriserna rör sig kraftigt i en tunn årsslutshandel.

Börsuppgången fortsätter i Stockholm.
Årets sista börsdag inleds med blandade rörelser i Asien och sidledes terminer i Europa. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I Asien är utvecklingen blandad under tisdagsmorgonen. Hongkongbörsens Hang Seng-index är upp 1 procent och japanska Nikkei backar 0,3 procent. De kinesiska fastlandsbörserna handlas svagt uppåt, med Shanghai-index upp 0,1 procent och Shenzhen upp 0,5 procent, medan Kospi i Sydkorea rör sig kring nollstrecket.

I Europa pekar terminsmarknaderna åt olika håll inför öppning. DAX-terminerna i Tyskland handlas svagt upp, medan terminerna för FTSE 100 och Euro Stoxx 50 ligger något på minus. I USA indikerar indexterminerna en försiktigt positiv start, med både S&P 500-, Nasdaq- och Dow Jones-terminer svagt upp. Stockholmsbörsens OMXS30 ser samtidigt ut att gå mot en svagt positiv öppning.

På råvarumarknaden har rörelserna varit kraftiga det senaste dygnet. Silver- och guldpriset har stabiliserats efter den kraftiga rekylen från rekordnivåer, medan oljepriserna sjunker något efter att ha stigit över 2 procent under natten. 

”Detta är en generationsbubbla”

Den största rörelsen har silvret stått för, som rasat 8,7 procent under natten – det största endagsfallet sedan augusti 2020, enligt Reuters. Metallen har därefter återhämtat sig en aning och handlas i skrivande stund för 75 dollar per uns. 

Den kraftiga vändningen i silverpriset får även genomslag i guld och andra ädelmetaller. Guldet föll runt 4 procent under natten men har minirekylerat uppåt och handlas just nu för 4 376 dollar per uns. Tony Sycamore, analytiker på IG i Sydney, säger att gapet upp i silverpriset vid veckans början sannolikt beror på stoppordrar, prisrörelser och panikköp, samt på att Chicago Mercantile Exchange har höjt marginalkraven. 

– Detta är en generationsbubbla. Och jag tänker inte säga att bubblan sprack över en natt, men … när man ser en utförsäljning som den här kommer det åtminstone att dämpa en del av entusiasmen på de här marknaderna under den kommande handelsdagen. För mig är det en välbehövlig nedkylning, säger han till Reuters.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;