Asienbörserna studsar tillbaka – AI-aktier leder uppgången

De asiatiska börserna stiger brett efter gårdagens rejäla nedgångar. 

Asienbörserna går bra under torsdagen. Foto: Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I Japan stiger Nikkei med 1,5 procent och Topix med 1,6 procent, drivet av uppgångar i AI-relaterade bolag som Advantest, Renesas Electronics och Disco Corp.

I Sydkorea stiger Kospi med 1,6 procent, och det är halvledarjätten SK Hynix som fortsätter att dra till sig köpare och är upp närmare 4 procent.

Även i Hongkong är stämningen positiv – Hang Seng-indexet är upp 1,6 procent – medan de kinesiska fastlandsbörserna följer efter. Shanghai-indexet stiger 0,8 procent och Shenzhen ökar 1,3 procent.

Uppgångarna markerar en återhämtning efter gårdagens breda nedgångar, då svag makrostatistik och en starkare dollar tyngde handeln.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;