Assa Abloy förvärvar polskt bolag

Assa Abloy har förvärvat polska Roger, en tillverkare av accesskontrollsystem och relaterad hårdvara.

Assa Abloy Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande.

"Roger har mer än 30 års erfarenhet i Polen med ett gott anseende  och är en stark leverantör av elektroniska accesskontrollsystem, med över 5 miljoner användare. Teamet är kända för sin innovation och är ett värdefullt tillskott till vår verksamhet", säger Neil Vannchef för Assa Abloys division EMEIA, i en kommentar.

Rogers försäljning uppgick under 2023 till motsvarande cirka 110 miljoner kronor med en "stark" ebit-marginal. Förvärvet bidrar positivt till vinst per aktie från start.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;