Astra Zenecas Kinachef utreds – aktien faller

Astra Zenecas Kinachef, Leon Wang, är under utredning.
Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Aktiefallet tilltar och vid 15.10 var den ner över 5 procent.

Astra Zenecas Kinachef Leon Wang utreds av myndigheter. Foto: Pressbild och Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I pressmeddelandet skriver Astra Zeneca att Leon Wang ”samarbetar i en pågående utredning” med myndigheterna i Kina.
De skriver vidare att bolaget kommer samarbeta ”fullt ut” om det blir aktuellt.

Bloomberg har tidigare rapporterat om hur kinesiska myndigheter utreder en tidigare hög chef på Astra Zeneca i Kina. Tidigare har Eva Yin, Astra Zenecas kommersiella chef i Kina, frihetsberövats.

Bloomberg rapporterar att den omfattande utredningen kan vara kopplad till ett flera år gammalt fall om misstänkta bedrägerier mot statliga sjukförsäkringen.

I somras grep kinesisk polis fem nuvarande och tidigare medarbetare på Astra Zeneca. Samtliga arbetade på bolagets onkologi-avdelning och jobbade med cancermedicin.

De har, enligt Bloomberg, förhörts om patientdata som kan ha brutit mot lagen i Kina. De förhördes också om importer av medicin som inte hade godkänts för distribuering.

Aktien föll runt 2,5 procent på beskedet. Vid 15.10-tiden hade fallet tilltagit och aktien är ner över 5 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;