Ingrossos modebolag Àvora avvecklas
För två år sen lanserades modevarumärket Àvora av Bianca Ingrosso och Vanessa Lindblad.
Nu meddelar bolaget att de avvecklar sin verksamhet.
– Àvora har betytt mycket och det är med respekt för det som vi väljer att avsluta på våra egna villkor, säger Nina Ghazanfari, vd på Àvora i ett pressmeddelande.

Förändringar i omvärlden, ett pressat marknadsläge och ett förändrat köpbeteende ligger bakom avvecklingen enligt bolaget.
– Vi startade Àvora med målet att bygga ett ansvarsfullt varumärke med kvalitativa plagg i fokus. Utvecklingen gick inte åt det håll vi hade hoppats och det påverkade våra möjligheter att driva varumärket så som vi vill, säger Nina Ghazanfari, vd på Àvora.
– Àvora har varit mer än bara ett varumärke för oss. Därför känns det mer rätt att själva välja att avsluta, än att kompromissa med visionen, säger hon vidare.
Breakit rapporterade tidigare i år att Ingrossos och Lindblads klädmärke backade 10 miljoner första året.
