Vd:n: Då blir vi tre gånger större än konkurrenten
Klarna har listats på New York-börsen, men först efter några timmar kom avsluten.
Aktien handlades först upp med 30 procent, för att sedan sjunka tillbaka något.
På sikt tror vd Sebastian Siemiatkowski att Klarna kan bli tre gånger större än direktkonkurrenten Affirm.

På onsdagseftermiddagen, svensk tid, listades svenska Klarna på New York-börsen under tickern KLAR.
I 19-tiden, svensk tid, kom första avslut och aktien rusade först med 30 procent för att sedan sjunka tillbaka något.
Klarna – och några av de existerande investerarna – har sålt ungefär 34,3 miljoner aktier under IPO:n. Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski säljer dock inga aktier under börsnoteringen.
Enligt Nicklas Andersson är det inte helt lätt att säga hur viktig Sebastian Siemiatkowski är för bolaget.
– Jag kan tänka mig att han är viktig för bolaget, det är det enda rimliga antagandet att göra. Klarna har ofta fått kritik för förseningsavgifter och hur man tjänar pengar. Han har bröstat det, tagit diskussionen och försökt vända narrativet.

Siemiatkowski: Kan bli tre gånger större än Affirm
Klarnas direktkonkurrent Affirm är noterade på Nasdaq till ett börsvärde som är dubbelt så stort som Klarnas noteringsvärde. Detta trots att Klarna har betydligt fler kunder – 111 miljoner kunder jämfört med Affirms 25 miljoner kunder.
Revolut har nyligen värderats till 75 miljarder dollar – fem gånger så mycket som Klarnas noteringsvärde.
– Skillnaden är att båda bolagen är större än Klarna i omsättning. Och de tjänar mer pengar, säger Sebastian Siemiatkowski till TT.
Han tror dock att de kommer att kunna bli upp till tre gånger större:
– Om vi kan få samma intäkt per kund som Affirm och Revolut och vi då har tre gånger fler kunder – ja, då blir vi också tre gånger större.
Därför valde Klarna USA-börsen
Till TT ger Klarna-vd:n också svar på varför man valde att notera sig i New York – och inte Stockholm.
– Tyvärr var det inte så många svenskar som investerade i Klarna i ett tidigt skede. De enda var familjen Bonnier. I övrigt var svenskarna väldigt ointresserade – både riskkapitalisterna och näringslivet i stort.
– Det säger jag inte för att jag är bitter, utan för att det är ett faktum. Det fanns inte det intresset och den tilltron.
