Bagge: ”Då går börsen ner i en björnmarknad”
I onsdagens börslunch gästar tradingprofilerna David Bagge och Oskar Ekman programmet och delar med sig av sina bästa tradingtips inför rapportsäsongen.


I samband med rapportsläppen har marknaden en tendens att reagera starkt åt olika håll, i ett sådant läge är tradingprofilernas tips att invänta stängningskursen dagen efter rapportsläppet, eller morgonen därpå innan man agerar. Samt att ha koll på hur aktien har gått inför rapporten.
– Min strategi är att titta på rörelsen först och agera efter det, jag slänger mig inte in i ett bolag som börjat röra på sig. Jag läser rapporterna väldigt lite och kollar bara på priset. Rörelsen berättar hur marknaden tolkar rapporten och hur marknaden är exponerad, säger den tidigare mäklarchefen, numera trader, Oskar Ekman i tisdagens Börslunch.
– Den första rörelsen är oftast inte det som består hela dagen, det får ofta någon form av skarp reaktion upp eller ner, säger David Bagge, vd på Marketmate och trader.
”Då går vi in i björnmarknad”
Enligt Bagge har ändrade rekommendationer och riktkurser fått större genomslag de senaste 1-2 åren, med undantag när det sker i samband med kvartalsrapporter.
– Just nu är det mycket svårare att vara en strategisk trader när det är så mycket jidder på marknaden än det normalt är. Men överlag brukar jag satsa på att gå in stängning dag två efter nyheten eller öppning dag tre, då det är 80 procents sannolikhet att få fel om man köper på första dagen, säger Oskar Ekman.
För 2025 spår David Bagge att börsen ska ned i maj för att sedan vända uppåt.
– Jag är hyfsat övertygad att börsen ska ner i maj och peaka i september för att sedan kraftigt gå ner i en björnmarknad. Tittar man på cykelanalys så är nästa lågpunkt i maj, det behöver inte betyda att börsen ska gå svagt i maj, men det kan bli ett bra köpläge inför en ordentligt uppstuds över sommaren.
