Bakslag för Pfizer: Domstol stoppar inte Novo-budet

En domare vid Delaware Chancery Court nekade på onsdagen Pfizers begäran om att tillfälligt blockera Novo Nordisks bud på Metsera.

Pfizer förlorade första ronden i rättsstriden mot Novo Nordisk om Metsera.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Pfizer skrev i ett uttalande på onsdagskvällen att bolaget är övertygade om sina påståenden om att Metsera har agerat i brott mot sina kontraktsenliga skyldigheter och att Metseras styrelseledamöter har brutit mot sina skyldigheter att agera i Metseras aktieägares bästa intresse.

”Domstolens beslut idag berör inte kärnan i de rättsliga frågor som har väckts, och Pfizer avser att fortsätta driva sina påståenden energiskt genom den pågående rättsprocessen såväl som i den parallella konkurrensrättsprocessen i Delawares federala domstol”, skrev bolaget.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel