Prenumerera

Balder föreslår utdelning av Norion

Balders styrelse har fattat ett inriktningsbeslut om att föreslå en utdelning av bolagets hela innehav i Norion Bank till Balders aktieägare.
– Styrelsen har diskuterat frågan en längre tid och landade nu i ett beslut, säger Erik Selin till EFN.

Erik Selin Foto: TT NYHETSBYRÅN
Publicerad: Mar 25, 2025, 05:11Uppdaterad: Mar 25, 2025, 07:01
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande sent på måndagskvällen. Dagens industri har tidigare granskat Norion Bank rapporterade i förra veckan om att flera av nischbankens medarbetare tjänar stora pengar på bankens fastighetskrediter. Vilket i sin tur har väckt frågor om Erik Selins ägande.

– Som vd för Balder så är utdelningen en del av att renodla och förenkla vår struktur, utdelningen har ingen större finansiell påverkan, men bolaget blir bland annat lite enklare att analysera vilket är positivt. Styrelsen har diskuterat frågan en längre tid och landade nu i ett beslut, säger Erik Selin till EFN.

– För Norion blir effekten många nya aktieägare och bättre ägarspridning vilket är positivt. Norion som bolag påverkas ju inte direkt av att aktier byter ägare men jag tror att det vid något tillfälle eventuellt kan vara en fördel. 

Balder har varit den största aktieägaren i Norion Bank, tidigare Collector, sedan 2011 och äger i dag drygt 90,5 miljoner aktier i Norion. Erik Selin som är vd i Balder och styrelseordförande i Norion är näst störst ägare i Norion med ett ägande på omkring 41 miljoner aktier.

"Balders styrelse har under en tid diskuterat innehavet i Norion Bank. Detta inriktningsbeslut ska ses som ett led i arbetet med att förenkla och renodla Balder som fastighetskoncern", skriver Balders styrelseordförande Sten Dunér i en kommentar.

Styrelsen kommer att föreslå en bolagsstämma att dela ut aktierna vid en tidpunkt då Balders kreditnyckeltal och rating inte kommer att påverkas negativt, heter det.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;