Bank of England varnar: AI kan utlösa marknadschock
Det sade Bank of Englands chef Andrew Bailey till BBC.
Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
De pengar som under de senaste åren har investerats i och lånats ut till AI-bolag i hopp om stora avkastningar har fått marknaderna att värdera vissa av dem till flera tusentals miljarder dollar.
På frågan om han tror att en AI-bubbla kan spricka svarade Bailey: ”Man skulle kunna få se en korrigering av tillgångspriserna någon gång.”
Bailey sade att han anser att tekniken har ”stor potential att stärka tillväxten i våra ekonomier” och tillade att detta är något landet behöver.
”Men den medför också betydande risker, och därför måste vi ha full kontroll över båda delarna”, tillade han.
En sådan risk är vad som händer om de stora satsningar som görs på AI inte ger den avkastning som förväntas.
AI-chiptillverkaren Nvidia är för närvarande världens högst värderade börsnoterade företag.
Samtidigt spenderar teknikjättarna Alphabet, Meta, Microsoft och Amazon hundratals miljarder dollar på tekniken.
Två av världens största AI-bolag, Anthropic och Open AI, förbereder sig också för börsnotering.
Tillgångspriserna på de bolag som utvecklar tekniken har stigit kraftigt, vilket speglar de höga förväntningarna på vad den kan åstadkomma.
Alla värderas för närvarande som vinnare, men historiskt är det inte alla som vinner.
”Google var inte marknadsledare inom internetsökningar från början. Det var Netscape. Ingen minns Netscape i dag. Företaget finns inte längre. Så alla vinner inte alltid”, sade han.