Banken: Alla dras till guld – då spräcks ny drömgräns
I geopolitiska osäkerheten kommer alltfler vända sig mot guldet.
Storbanken Goldman Sachs spår nu att råvaran kan nå 4 000 dollar inom drygt ett år.

I en ny analys skriver banken att centralbanker kommer vilja ha mer guld när riskerna för recession och geopolitisk osäkerhet har ökat.
Innan årsslutet spås priser uppgå till 3 700 dollar och i mitten av nästa år kan gränsen på 4 000 dollar spräckas, skriver Bloomberg.
I förra veckan steg priset på guld med 6,6 procent och under dagen har nya rekordet på 3 245 dollar per uns slagits.
– De senaste kapitalflödena har överraskat på uppsidan, vilket sannolikt speglar ett förnyat investerarintresse för att hedga mot recessionsrisk och fall i riskfyllda tillgångspriser, säger en analytiker på banken till Bloomberg.
Banken: Alla dras till guldet
Goldman Sachs bedömer sannolikheten för en recession i USA till 45 procent. Om det inträffar spås priset lyfta till 3 880 dollar före årsskiftet.
UBS tror att efterfrågan kan öka från flera håll: Centralbanker, långsiktiga kapitalförvaltare, makrofonder, privata förvaltare och även småsparare.
”Bestående osäkerhet ökar behovet av att diversifiera portföljer, vilket gynnar guld”, skriver banken.
Följ taggar
