Banken: Då kan Storytel lyfta 30 procent – ser köpläge
”Inga större händelser” behöver ske för att Storytel ska lyfta 30 procent.
Det skriver DNB Carnegie i en färsk analys där man köpstämplar ljudboksaktören.
Detta trots att Spotify nyligen lanserar ljudböcker på den nordiska marknaden.

Spotify lanserade förra veckan ljudböcker i appen i Sverige och tar därmed upp konkurrensen med Storytel.
Trots att lanseringen kortsiktigt dämpade momentumet för Storytel-aktien menar DNB Carnegie att nyheten i stället kan fungera som ett “stigande tidvatten” som gynnar hela marknaden, inte bara Spotify
”Vi är osäkra på de långsiktiga effekterna, men de kortsiktiga konsekvenserna bör ligga långt ifrån vårt värsta scenario”, skriver DNB Carnegie i en färsk analys.
”Med sikte på 2026 ser vi få småbolag med så låg osäkerhet kring analytikernas estimat (även om uppsidan är begränsad), stark intjäningsmomentum (justerad vinst per aktie upp 30 % år–år) och en free cash flow-yield på 11,2 procent.
Det kan driva aktien på kort sikt
Enligt DNB Carnegies bedömning krävs det därför ”inga större händelser” för att aktien ska kunna stiga över 30 procent.
”Vad kan driva aktien på kort sikt? För det första förväntar vi oss att Storytel åtminstone når konsensus för Q4 2025, vilket borde ge en lättnadseffekt. För det andra bör 2026-prognosen minska risken i konsensusestimatet, eftersom Storytel historiskt har levererat och överträffat sina mål”, skriver DNB Carnegie
Banken och uppgraderar samtidigt aktien till köp från behåll och sänker riktkursen till 91 kronor från 97 kronor. Aktien stängde på 68:30 kronor på måndagen.
”Vi ser begränsad uppsida jämfört med 2026 års konsensus och bedömer att risken från Spotifys inträde kan fortsätta ligga som ett “lock” över aktien, men risk–/reward-profilen är positiv med ett implicerat värde på streamingverksamheten om 7–8x 2026e EV/EBIT”·
Följ taggar
