Bättre resultat än väntat för Bravida

Servicebolaget Bravida stärker resultatet mer än väntat i det fjärde kvartalet. Nu bedömer bolaget att marknaden har nått botten.
”Vi ser dock en förbättrad efterfrågan och att den negativa tillväxten har stannat av”, kommenterar vd.

Bravida har redovisat sitt fjärde kvartal på onsdagen. Foto: Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Bravida har öppnat böckerna för det fjärde kvartalet. Omsättningen landade på 7,9 miljarder kronor, vilket var strax över analytikersnittet på 7,8 miljarder kronor.

Orderingången uppgick till 7 miljarder kronor, upp från 6,3 miljarder kronor under motsvarande period förra året. Orderstocken vid periodens utgång var 15,3 miljarder kronor, upp från 14,9 miljarder kronor.

”Vi ser dock en förbättrad efterfrågan och att den negativa tillväxten har stannat av. Det är glädjande att orderingången ökade i kvartalet genom en stark tillväxt i Sverige, Danmark och Finland”, kommenterar vd Mattias Johansson i rapporten.

Danmark lyfter marginalen

Ebita-resultatet landade på 641 miljoner kronor, bättre än väntade 597 miljoner kronor. Det motsvarar en marginal på 8,1 procent, bättre än väntade 7,6 procent.

Den ökade marginalen beror främst på ”en betydande resultatförbättring i Danmark och en förbättrad marginal i både Danmark och Norge”, enligt rapporten.

För helåret 2025 föreslås en utdelning på 3:80 kronor per aktie, något lägre än väntade 3:86 kronor. Året innan var utdelningen 3:75 kronor per aktie.

Marknaden har ”nått” botten

Mattias Johansson ser nu med försiktig optimism på året.

”Min bedömning är att marknaden har nått sin botten och att vi kommer att se en successiv men försiktig förbättring i efterfrågan under 2026. Vi ser redan under slutet av 2025 en viss förbättring i efterfrågan i södra Sverige och Finland där marknaden varit särskilt utmanande. Den rådande prispressen kommer bestå till dess att efterfrågan ökat”‚ heter det i rapporten.

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;