Besqab ökar resultatet och omsättningen
Bostadsbyggaren Besqab redovisar ett rörelseresultat på 64,8 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2024, enligt segmentsredovisningen (41,5).
Nettoomsättningen för perioden enligt segmentsredovisningen uppgick till 784 miljoner kronor (389).
Rörelsemarginalen var 8,3 procent (10,6) och periodens resultat uppgick till 58,8 miljoner kronor (25,4).
Antalet produktionsstartade bostäder var 169 under fjärde kvartalet (111) och antalet sålda bostäder uppgick till 69 (22).
Enligt Besqabs utdelningspolicy avser bolaget inte lämna någon utdelning på stamaktien under de närmaste åren då resurser kommer att gå till att produktionsstarta flera projekt inom ramen för den befintliga projektportföljen samt till förvärv av nya projekt.
Efter en gradvis återhämtning på Besqabs marknader under året började bostadsmarknaden att ta fart på riktigt igen under fjärde kvartalet och över årsskiftet.
Det skriver Besqabs vd Magnus Andersson i rapporten för det fjärde kvartalet.
"Återhämtningen på bostadsmarknaden fortsätter och vi ser tydliga tecken på ett starkare marknadssentiment och en ökad efterfrågan på nyproducerade bostäder", skriver han.
Besqab har genomfört flera säljstarter och ser att den goda försäljningsutvecklingen skapar förutsättningar för fler produktionsstarter, enligt vd:n.
Han uppger att intresset för Besqabs bostäder är stort och att bolaget under kvartalet har säljstartat ett flertal bostadsprojekt med både äganderätter och bostadsrätter i Stockholm och Uppsala.
"Säljstarterna har fått ett mycket bra mottagande från våra kunder. Efterfrågan på nyproducerade bostäder stärks och trots ett fortsatt högt utbud av bostäder på marknaden steg bostadspriserna något i Stockholmsområdet under fjärde kvartalet och transaktionsvolymerna ökade. Vi har inlett det nya året med säljstarter runt om i Storstockholm och kan konstatera att vi ser en positiv trend över hela vår geografiska marknad", skriver Magnus Andersson.
Som tidigare kommunicerats förbereder Besqab sig för att ansöka om ett listbyte till huvudlistan på Nasdaq Stockholm, vilket förväntas ske under 2025, enligt vd:n.
Följ taggar