TOPPNYHETER:

Bessent: Återköpens syfte att dämpa ”feber”

USA:s finansdepartements återköpsprogram för amerikanska statsobligationer med längre löptider syftade till att dämpa en ”feber” på obligationsmarknaden.

Det uppgav USA:s finansminister Scott Bessent på tisdagen, enligt Bloomberg.

”Mitt jobb är att försöka föra saker och ting tillbaka mot jämvikt /.../ Jag tror inte att jag kan förändra jämviktspriset. Men ingenting befinner sig någonsin helt i jämvikt”, sade Bessent.

Ministern avvisade även uppfattningen att amerikanska statsobligationer har fallit i värde under de senaste veckorna på grund av oro över omfattningen av USA:s upplåning.

Om det verkligen vore orsaken, menade han, skulle amerikanska statsobligationer utvecklas sämre än tyska statsobligationer. Enligt Bessent är det inte vad som sker. Han framhöll i stället att amerikanska statsobligationer utvecklas ”bäst”.

Finansdepartementet har fått viss kritik för återköpen, där flera har framfört att åtgärden kan betraktas som en form av kvantitativa lättnader, ett program för obligationsköp som Federal Reserve har använt under tidigare kriser i syfte att stimulera ekonomin.

Finansministern tillbakavisade kritiken och sade: ”Jag bedriver inte kvantitativa lättnader”. Han beskrev samtidigt sitt initiativ som en variant av Feds tidigare program ”Operation Twist”.

Ränterörelserna för amerikanska statspapper är på tisdagen små med 10-åringen kvar på 4,79 procent och 30-åringen på 5,25 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel