TOPPNYHETER:

Bessent pressar Japan om räntan: ”Slutet för Abenomics”

USA:s finansminister Scott Bessent förväntar sig att chefen för Bank of Japan, Kazuo Ueda, "gör det rätta" i penningpolitiken.
Det sade han på söndagen, enligt Reuters. De senaste kommentarerna från finansministern ger näring åt förväntningarna om en tidig räntehöjning.
Porträtt av en man i mörk kostym och blå slips.
USA:s finansminister Scott Bessent tror att Japan sannolikt har nått slutet för Abenomics och väntar sig att Bank of Japan-chefen Kazuo Ueda ”gör det rätta” i penningpolitiken. Foto: TT Nyhetsbyrån

”Jag tänker inte säga åt dem vad de ska göra”, sade Bessent när han frågades om centralbanken borde överväga flera räntehöjningar för att bekämpa den svaga yenen. "Jag vill säga att jag tror att vi förmodligen nått slutet av Abenomics, som var ett reflationsprogram."

Hans kommentarer kommer samtidigt som han förväntas träffa Ueda i anslutning till G20-finansledarnas tvådagarsmöte i Asheville, North Carolina, som börjar på måndag.

Bessent talade efter att yenen passerat 160-strecket mot dollarn för första gången sedan Japan intervenerade på marknaderna för en månad sedan för att stötta valutan. USA deltog också i sitt första samordnade drag med Japan för att stötta yenen sedan 1998. Yenen stärktes en aning efter ministerns uttalanden och handlas nu runt 159:80.

Både Bessent och den japanske finansministern Satsuki Katayama varnade i början av augusti att de var villiga att träda in på marknaden igen utan att tveka efter att ha bekräftat sitt gemensamma ingripande. Finansministern har upprepade gånger antytt under det senaste året att han föredrar att BOJ höjer räntorna för att hjälpa yenen snarare än att se upprepade interventioner på marknaden.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel