TOPPNYHETER:

Billigare semesterresor trots dyrare flygbränsle

Flygbränslepriserna har skenat och är fortsatt klart dyrare än i fjol.
Ändå är priserna för att flyga till många av svenskarnas favoritdestinationer lägre än under 2025, skriver DN.
Ett SAS-flygplan parkerat vid en gate på flygplatsen. Flygplanet är vitt med blå detaljer och SAS-logon på stjärten.
SAS Foto: TT Nyhetsbyrån

För mindre än tre veckor sedan varnade branschorganisationen International Air Transport Association (IATA) för att en kraftig prisökning för flygbränsle är oundviklig under återstoden av 2026, med ytterligare kostnader på 100 dollar per fat för flygbolagen.

För konsumenter är flygpriserna i förhållande till tidigare år dock varierade.

Enligt resebokningssajten Momondo är flygbiljetter till populära destinationer som Lissabon, London, Rom och Paris billigare än under 2025.

”När vi kollar på svenskarnas mest populära resmål för sommaren så ser vi en mer nyanserad bild än vad debatten ger sken av. Flera av destinationerna på topplistan är faktiskt något billigare än 2025”, skriver Lisbet Due Berg, pressansvarig på Momondo, i en kommentar till DN.

Priser för flera destinationer i Spanien – det land som flest svenskar väljer att besöka – beskrivs ligga kvar i samma spann som i fjol.

Priserna faller – bolagen stärks

Under veckan med slut den 19 juni hade priset för flygbränsle i Europa fallit till ett genomsnittligt pris på 120,55 dollar per fat, enligt statistik från IATA.

Det utgjorde en drygt 14-procentig prisminskning jämfört med föregående vecka och ett drygt 25 procent lägre pris än föregående månad.

Jämfört med genomsnittspriset under 2025 kostade flygbränslet var flygbränslet under förra veckan 32 procent dyrare.

Den 21 juni rapporterade Financial Times att resebokningarna börjat öka kraftigt i spåren av det samförståndsavtal mellan USA och Iran som ska leda till en normalisering av oljeleveranserna genom Hormuzsundet medan förhandlingar om en varaktig fred fortsätter under 60 dagar.

På New York-börsen hade Standard & Poor's branschindex för hotell, semesteranläggningar och kryssningsbolag återhämtat sig till en uppgång på 5,8 procent för året.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel