Blankningarna i Flat Capital skjuter i höjden

Blankningarna i det First North-listade investmentbolaget Flat Capital har ökat kraftigt de senaste dagarna.

Blankningarna i Flat Capital har ökat sedan Klarnas medgrundare och vd Sebastian Siemiatkowski i onsdags meddelade att han vill flytta hela sitt aktieinnehav i Klarna genom det helägda bolaget Double Sunday till Flat Capital. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Vid 15.50-tiden på fredagen var andelen blankade aktier omkring 1,5 procent, enligt ägardatatjänsten Holdings. Detta kan jämföras med en andel om cirka 0,2 procent i början av veckan.

Ökningen kan ses i spåren av att Klarnas medgrundare och vd Sebastian Siemiatkowski i onsdags meddelade att han vill flytta hela sitt aktieinnehav i Klarna genom det helägda bolaget Double Sunday till Flat Capital, där han sedan tidigare är ordförande och största ägare, genom en apportemission till ett värde av 9,5 miljarder kronor.

Apportemission skulle innebära en utspädning om cirka 82,9 procent för befintliga aktieägare i förhållande till det totala antalet utestående aktier i investmentbolaget.

Som mest har dock Flat Capital haft omkring 2 procent av aktierna blankade. Det skede i början av juli i år, enligt Holdings.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;