BNP-siffran ökar pressen på Riksbanken: ”Låg fart”

Sveriges BNP ökade mindre än förväntat under årets andra kvartal.
Det visar ny statistik från SCB:s BNP-indikator.
– Siffran bekräftar att vi har låg fart i svensk ekonomi, säger Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar till TT.
Samtidigt ökar pressen på Riksbanken.

Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på Nordea och Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar.
Alexandra Stråberg är chefsekonom på Länsförsäkringar. Foto: TT Nyhetsbyrån / Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Sveriges BNP steg 0,1 procent under det andra kvartalet jämfört med föregående kvartal.

Jämfört med motsvarande kvartal föregående år steg BNP 0,9 procent, visar SCB:s BNP-indikator, som är en tidig sammanställning av de kvartalsvisa nationalräkenskaperna och bygger på mer begränsade och preliminära underlag.

Enligt Infronts prognosenkät väntades Sveriges BNP ha ökat med 0,2 procent jämfört med föregående kvartal, skriver nyhetsbyrån Direkt.

I juni ökade BNP med 0,5 procent jämfört med föregående månad och ökade 1,0 procent i årstakt.

– Efter en svagare maj vände svensk ekonomisk aktivitet upp i juni vilket resulterade i en försiktig tillväxt för det andra kvartalet som helhet, säger Mattias Kain Wyatt, nationalekonom på SCB i en kommentar.

Svensk ekonomi har låg fart

Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar, säger till TT att siffran bekräftat att svensk ekonomi har låg fart.

– Och nu tillkommer höga tullar på exporten till USA som successivt kommer leta sig in i statistiken, säger hon.

Hon säger även att inflationen ökat den senaste tiden, vilket tvingar Riksbanken att gå försiktigt fram med eventuella räntesänkningar.

– Vi tror att räntan kommer att sänkas på nytt senare i år, men ekonomin hade mått bra av ännu mer, säger Alexandra Stråberg till TT.

Ökar pressen på Riksbanken

Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på Nordea, säger till TT att man bör ta BNP-siffrorna med en nypa salt då det handlar om en snabberäkning. Men, om siffrorna bekräftas i augusti, ökar det pressen på att Riksbanken agerar och sänker styrräntan, menar han.

– Det handlar om att inflationen är lite högre än vad Riksbanken räknat med. ECB tycks inte ha någon brådska att sänka räntan, säger Isaksson till nyhetsbyrån.

Nordea håller däremot fast vid sin prognos att Riksbanken lämnar räntan oförändrad.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;