TOPPNYHETER:

Boliden om förvärvsjakten: ”Inte enda diskussionen vi för”

Boliden skulle vara en bra ägare för Nexa Resources. Det uppger vd Mikael Staffas efter förvärvsuppgifterna tidigare i juli.
– Precis som alla andra är vi också intresserade av geografisk diversifiering, säger han i en intervju med EFN.
Porträtt av en man med glasögon och blå kostym.
Bolidens vd Mikael Staffas. Foto: Lisa Mattisson

Bolidenaktien backar tydligt efter en rapport där det justerade rörelseresultat bommar förväntningarna

Vd Mikael Staffas beskriver dock kvartalet som i huvudsak positivt.

– Det är klart att det finns en gråskala i det här, men jag tycker att det är ett ganska bra kvartal. Totalt sett så tycker vi att produktionen är väl i linje med våra förväntningar, säger han.

En tydligt negativ del i rapporten är att upprampningen i det norska smältverket Odda fortsätter att försenas. Expansionsinvesteringen har sedan tidigare dragits med både fördyringar och förseningar.

Enligt Mikael Staffas är det främst två problem som stökat under kvartalet: ett programmeringsfel har lett till att rostugnens nödstopp slagit till samtidigt som man har haft problem med transportband som gått sönder.

– Vi byggde om det för någon vecka sedan och just nu rullar allt bra. Det finns inget fundamentalt fel i själva bygget, säger han.

Känner du dig trygg med att ni löser det i närtid?

– Ja, det är min bedömning. Nu är jag lite ärrad av att det var min bedömning för ett kvartal sedan också, men jag skulle vilja säga att det är på gång nu under det tredje kvartalet.

En man i glasögon och mörkblå kostym står i profil i ett möte eller konferensrum.
”Vi är jäkligt duktiga på det vi håller på med”, säger Mikael Staffas. Foto: Lisa Mattisson

”Inte enda diskussionen vi för”

I början av juli meddelade Boliden att bolaget för diskussioner med Nexa Resources och Votorantim, majoritetsägare i Nexa Resources, om ett potentiellt förvärv av Votorantims aktier i Nexa Resources. Nexa Resources är en sydamerikansk zinkjätte som precis som Boliden äger både gruvor och smältverk.

Varför är ni intresserade av det?

– Till att börja med ska man sätta det i kontext och säga att vi alltid pratar med flera potentiella aktörer. Det som är unikt i det här fallet är att just det här läckte, vilket gjorde att vi var tvungna att gå ut med det. Det är inte den enda diskussionen vi för och diskussioner kan leda till någonting, men det kan också leda till ingenting. Vi vill inte kommentera någonting mer om exakt vad det är vi diskuterar.

Mikael Staffas uppger dock att Boliden vore en bra ägare till Nexa Resources.

– Vi är ju allmänt intresserade av att växa och tittar man på Nexa så har de en massa tillgångar som är lika och förenliga med den typen av verksamhet vi driver, säger han och fortsätter:

– Det är gruvor med liknande tekniska utmaningar, smältverk med liknande tekniska utmaningar, så att vi har mycket att bidra med där, det tror jag är ganska klart. Sedan är ju vi precis som alla andra också intresserade av geografisk diversifiering och det här skulle ju vara mot en kontinent där det finns god geologisk potential.

”Vi är jäkligt duktiga på det vi håller på med”

Redan i fjol förvärvade Boliden den portugisiska gruvan Somincor från Lundin Mining. Men ett förvärv i Sydamerika skulle vara ett tydligare brott mot Bolidens strategi de senaste decennierna, där de stora framgångarna bygger på ett tydligt nordiskt fokus. Tills i fjol har det enda undantaget varit irländska gruvan Tara som ingick i det stora förvärvet av stålbolaget Outokumpus gruv- och smältverksamheter år 2003. I förvärvet ingick även Bolidens nuvarande smältverk i Kokkola och Harjavalta i Finland samt Odda i Norge. Affären följde på Bolidens krisår runt millennieskiftet efter kostsamma utsvävningar i just Kanada, vilket tvingade industrinestorn Carl Bennet att kliva in och rädda bolaget.

Oavsett de här diskussionerna, är Bolidens nästa steg att bredda sig utanför Europa?

– Man kan svara på det på det här sättet: Vi tycker att vi är jäkligt duktiga på det vi håller på med och att vi kan bidra med den kunskapen på andra ställen och få saker och ting bättre. Men att köpa saker är aldrig lätt, det finns ju en fundamental bit som är priset, säger Mikael Staffas och fortsätter:

– I den här branschen får man aldrig ha som strategi att man måste köpa någonting för då kommer du att betala för mycket. Blir prislappen för hög måste man gå därifrån och det har vi varit väldigt duktiga på.

Förutom fjolårets förvärv av Somincor och Zinkgruvan från Lundin Mining är Bolidens senaste förvärv det av finska Kevitsa år 2016.

–  Det är ju inte de enda förvärven vi har räknat på de senaste tio åren. Vi har ju räknat på många, många fler. Men där har det ofta blivit för dyrt i vår mening.

Är det ni eller Votorantim eller Nexa som initierat diskussionen?

– Det kommenterar vi inte heller, men vi kan säga att vi känner dem sedan väldigt länge.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel