Boozt kapar – 10 procent av fasta tjänster bort

Boozt justerar sin organisation, vilket kommer att resultera i en minskning med cirka 10 procent av koncernens fasta tjänster, med förändringar som ska genomföras under första kvartalet 2025.

Boozt-kasse och kvinnor som drar en cykel.
Boozt Foto: Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande.

"Denna strategiska omställning syftar till att stödja Boozts förmåga att upprätthålla tillväxt och förbättra marginalerna under 2025. De finansiella konsekvenserna av detta initiativ förväntas vara nettopositiva, men ytterligare detaljer kommer att offentliggöras när bolaget rapporterar resultatet för fjärde kvartalet 2024 /…/ då bolaget förväntar sig att ha bättre klarhet kring effekten", heter det i pressmeddelandet.

Justeringen återspeglar enligt bolaget en växande inverkan av teknologi och en ökad användningen av AI-drivna verktyg i hela värdekedjan.

"Som en del av denna pågående omvandling minskar vi vår personalstyrka för att anpassa oss till de effektivitetsvinster som uppnåtts genom dessa framsteg. Detta beslut är ett viktigt steg mot att uppnå vårt långsiktiga mål om en marginal på 10 procent samtidigt som vi bygger en hållbar och konkurrenskraftig verksamhet", säger vd Hermann Haraldsson i en kommentar.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;