Börsen öppnar på ljusgrönt – Avanza backar
Stockholmsbörsen inleder onsdagshandeln på ljusgrönt.
AB Volvo backar något efter ny svag amerikansk lastbilssiffra.

Några minuter efter öppning är breda OMXSPI upp 0,2 procent medan storbolagslistan OMXS30 är upp 0,1 procent.
Under morgonen har en ny svag amerikansk lastbilssiffra kommit, vilket är en viktig marknad för AB Volvo. Jämfört med samma period i fjol handlar det om en nedgång på 47 procent. Storbanken Citi anser att det målar upp en ”dyster bild” av efterfrågan på lastbilar in i det första halvåret 2026. AB Volvos aktie backar 0,4 procent och ligger i botten av storbolagsindexet.
I toppen av OMXS30 hittas H&M och Saab som klättrar 1,7 procent.
Detaljhandelskedjan Rusta har presenterat Cathrine Wigzell som ny vd för bolaget. Hon tar över i juni nästa år. Aktien stiger 0,5 procent.
Bostadsbyggaren JM har lagt fram finansiella mål inför onsdagens kapitalmarknadsdag. JM-aktien handlas kring nollan.
Avanza backar på svagt nettoinflöde
På analysfronten har Hemnet, Boliden och SSAB fått höjda riktkurser. Aktierna stiger mellan 0,3 och 1,3 procent.
Samtidigt har både BNP Paribas och Morgan Stanley sänkt rikturs för danska läkemedelsjätten Novo Nordisk, som backar 0,5 procent.
Avanza redovisar ett nettoinflöde i november som uppgick till 0,6 miljarder kronor. Det är det lägsta nettoinflödet sedan i december 2022. Då hade nätmäklaren ett negativt nettoflöde på 0,5 miljarder kronor. Avanza backar nästan 2 procent några minuter efter öppning.
Följ taggar
