Börspsykologen efter raset: ”En vanlig fälla”

Experter tipsar ofta om att ”hålla huvudet kallt” och ”sitta lugnt i båten” när finansmarknaderna skakar.
Men det kan vara lättare sagt än gjort, menar psykologen Niklas Laninge på Opti, som gästade EFN Direkt på måndagsförmiddagen.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

– När det ser ut så här glömmer folk bort att det handlar om ett långsiktigt sparande. I en uppåtgående marknad säger man ofta att man har ett långsiktigt sparande men när man är stressad och känner ångest är alla tankar på långsiktighet bortblåsta.

Det säter Niklas Laninge i EFN Direkt.

– En vanlig fälla är att sparare säger till sig själv att de är beredda att ta stora risker för att få hög avkastning, men det gäller bara så länge det är kul. Det är en flight or fight reaktion som i många andra situationer. Kroppen säger åt oss att göra vad som helst för att bli av med den stressade situationen men man ska inte försöka fånga någon sorts fallande kniv.

Psykologen menar att det är förståligt att man vill ”få utlopp för den jobbiga energin som finns i kroppen”.

– Det är otroligt svårt för sparare att ta till sig budskap som "håll huvudet kallt" eller "sitt lugnt i båten" när det enda man vill göra är att reagera, säger han.

– Jag brukar tipsa småsparare om att inte titta på sina börsappar i såna här lägen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;