TOPPNYHETER:

Brand vid Botnia Gold i helgen: ”Materiella skador”

Botnia Gold meddelade i lördags att en brand hade brutit ut i ett isolerat förrådstält vid Fäbodtjärnsgruvan. Bolagets preliminära bedömning är att branden sannolikt kommer att påverka produktionen i Fäbodtjärnsgruvan under en period men det är ännu inte möjligt att bedöma vare sig omfattningen eller längden på denna påverkan. Det framgår av ett pressmeddelande från bolaget på lördagen.

Då var också beskedet att räddningstjänsten var på plats och släckningsarbetet pågick. Det fanns då inga rapporterade personskador och förrådstältet var obemannat när branden upptäcktes.

”Branden har orsakat materiella skador. Utöver förrådstältet bedöms preliminärt ett antal specialfordon som används i gruvverksamheten ha skadats. Bland de berörda fordonen finns en betongspruta, ett laddfordon och en betonglastbil samt möjligen ytterligare utrustning. Fordonen ägs dels av Botnia Gold, dels av bolagets huvudentreprenör Bergteamet. Det är i nuläget för tidigt att bedöma skadornas fulla omfattning eller i vilken utsträckning den berörda utrustningen kan repareras och åter tas i drift”, skrev Botnia i lördags.

Botnia kommer att lämna ytterligare information när skadebilden och den eventuella påverkan på produktionen har kunnat bedömas mer tillförlitligt.

Senare under måndagsmorgonen meddelade bolaget att produktionen är återupptagen. Tre specialfordon och ett isolerat förrådstält totalförstördes i branden.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel