TOPPNYHETER:

Bravida tar stororder för datacenter

Service- och installationsbolaget Bravida, som levererar tekniska funktioner för fastigheter, har tecknat avtal med Ecodatacenter för installation av el och industrirör i ytterligare ett datacenter i Kvarnsveden i Borlänge. Det blir det åttonde datacentret som Bravida installerar i för Ecodatacenter. Det framgår av ett pressmeddelande från Bravida.
Fasad på en modern byggnad med Bravida-logotyp och skylt
Den nya ordern blir det åttonde datacentret som Bravida installerar i för Ecodatacenter. Foto: TT Nyhetsbyrån

Uppdraget omfattar elförsörjning, kraft, belysning och kylsystem.

Ordern är registrerad i det tredje kvartalet för 2026. Uppdraget i Kvarnsveden startar omgående och beräknas pågå till det första kvartalet 2028.

Projekten bidrar till nya arbetstillfällen i regionen där Ecodatacenter och Bravida samarbetar med målet att rekrytera cirka 150 personer till sajten i Kvarnsveden under hösten. Det behövs entreprenadingenjörer, projektledare, elektriker samt montörer inom industrirör.

"Våra investeringar i Borlänge är centrala för att möta hela samhällets behov av ökad digitalisering. Bravidas förmåga att leverera projekt av den här storleken är viktig för oss, och tillsammans har vi byggt datacenter i Dalarna sedan 2019", säger Peter Michelson som är vd för Ecodatacenter.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel