Brittiska regeringen sågar USA:s Iran-strategi: ”Dårskap”

Den brittiska regeringen trappar upp kritiken mot kriget i Iran.
Finansminister Rachel Reeves går nu till angrepp mot USA:s agerande och pekar på bristen på en tydlig strategi.
– Dårskap, säger hon till The Mirror.

Porträttfoto av en kvinna i lila blazer och vit skjorta som står inomhus.
Storbritanniens finansminister Rachel Reeves riktar skarp kritik mot USA:s agerande i Iran och kallar bristen på en tydlig strategi för ”dårskap”. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det är i en intervju med The Mirror som den brittiska finansministern säger sig vara ”mycket frustrerad och arg” över USA:s agerande.

– Självklart är ingen vettig person en anhängare av den iranska regimen, men att inleda en konflikt utan att vara tydlig med vad målen är och utan att vara tydlig med hur man ska ta sig ur den, tycker jag är dårskap – och det påverkar familjer här i Storbritannien men också familjer i USA och runt om i världen, säger hon.

”Vi deltar inte i USA:s blockad”

Effekterna märks redan i hushållsekonomin. Gaspriserna har stigit kraftigt efter att Hormuzsundet stängts – och enligt tankesmedjan Resolution Foundation kan ett genomsnittligt brittiskt hushåll bli upp till 480 pund fattigare under innevarande budgetår till följd av konflikten.

– Det här är ett krig som vi inte startade. Det är ett krig som vi inte ville ha. Jag känner mig mycket frustrerad och arg över att USA gick in i det här kriget utan en tydlig exitplan, utan en klar bild av vad de försökte uppnå, säger Reeves.

Enligt Reeves är utvecklingen ett direkt resultat av USA:s brist på en tydlig plan.

– Och som ett resultat är Hormuzsundet nu blockerat, säger hon, och tillägger att Storbritannien inte kommer att delta i den amerikanska blockaden.

– Vi deltar inte i USA:s blockad, vi anser inte att det är rätt väg att gå. Genom hela den här konflikten har vi sagt: trappa ner, trappa ner.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel