United Healthcare har rusat – riskerar ändå tynga Buffetts miljardimperium
I mitten av augusti avslöjades Warren Buffetts omfattande investeringar i det problemtyngda United Health Care. Sedan dess har aktien skenat. Men hur mycket av frukten som finansikonens investmentbolag Berkshire Hathaway faktiskt får skörda, är oklart.

United Healthcare har stigit nästan 30 på börsen sedan Warren Buffetts investmentbolag Berkshire Hathaway i mitten av augusti avslöjade att bolaget hade köpt lite mer än 5 miljoner aktier mellan den 1 april och den 30 juni.
Även om United Healthcare redan hade börjat återhämta sig från årets lägsta stängningskurs på 237,77 dollar den 1 augusti, är Berkshires stöd åt den problemtyngda aktien ansvarigt för en stor del av de senaste uppgångarna. Det rapporterar CNBC.
Det är dock oklart om Berkshires investering än så länge har varit lönsamt för bolaget. Det nuvarande priset är bara upp 13,0 procent sedan stängningskursen på 311,97 dollar i slutet av andra kvartalet den 30 juni, och vi vet inte exakt när Berkshire köpte under det andra kvartalet.
Köpdatum höljt i dunkel
Vid kvartalets högsta kurs på 606,36 dollar per aktie skulle Berkshire ha betalat 3,1 miljarder dollar för sitt innehav, vilket innebär en nedgång på 42 procent. Vid den lägsta noteringen på 248,88 dollar skulle de 5 miljoner aktierna ha kostat mindre än 1,3 miljarder dollar, vilket hade gett en vinst på 42 procent.
Med det genomsnittliga stängningspriset för perioden landar värdet på 1,9 miljarder dollar. Dagens värde på 1,8 miljarder ligger cirka 8 procent under den nivån.
Eftersom Berkshires köp förmodligen utlösts av prisfallet tidigt under kvartalet, ligger det faktiska inköpspriset sannolikt i den nedre delen av spannet. Men motsatt möjlighet går inte heller att blunda för.
Berkshire & Co. är vanligtvis långsiktiga investerare, och det finns vissa positiva signaler för aktien, som fortfarande är ner 30 procent hittills i år. Efter ett möte med UNH:s ledning sa analytiker vid Morgan Stanley: "Vi är mer positiva efter diskussioner med UNH där de visade stark övertygelse i återhämtningen."
I fredags höjde Morgan Stanleys Erin Wright sitt riktkursmål till 395 dollar från 325 dollar.
Och i tisdagens ”Lightning Round” sa CNBC:s Jim Cramer att han inte gillar att köpa aktier som är under utredning, men att ”det finns vissa som verkar veta att det värsta är över.”
