Buffett har julhandlat – företaget sticker ut

Warren Buffett har julhandlat.
Dagarna innan jul ökade hans investmentbolag Berkshire Hathaway sin ägarandel i Verisign, ett av de mest lönsamma bolagen på S&P 500, rapporterar Market Watch.

Verisign kan visa upp en imponerande lönsamhet. Foto: Shutterstock
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var dagarna innan julafton som Berkshire Hathaway köpte aktier i Verisign för över 770 miljoner kronor, vilket ökade bolagets innehav till 13,7 procent. Totalt är ägandet nu värt drygt 29 miljarder kronor, enligt Market Watch.

Verisign, som hanterar domännamn som .com och .net, sticker ut med imponerande lönsamhet: en bruttomarginal på 88 procent och en rörelsemarginal på 71 procent.

Trots de starka finanserna handlas aktien fortfarande 20,9 procent under sin toppnotering från 2021.

Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;