TOPPNYHETER:

Cheffelos vd köper aktier efter rapportdyket

Cheffelos vd Walker Kinman har på onsdagen köpt 5.000 aktier i bolaget, som bland annat levererar matkassar, till ett värde av knappt 0,4 miljoner kronor. Det framgår av Finansinspektionens insynsrapportering.

Köpet gjordes vid bolag till kursen 77:71 kronor.

Enligt ägardatatjänsten Holdings uppgår Walker Kinmans ägande i Cheffelo nu till 355.000 aktier. Det motsvarar 2,7 procent av kapital och 2,7 procent av röster i bolaget.

Cheffelo hade omkring klockan 11 på onsdagen sjunkit 12 procent till 80:80 kronor efter morgonens rapport. Nedgången var som mest närmare 20 procent i den inledande handeln.

Svagare resultat i nästa kvartal

I samband med rapporten skriver analyshuset Pareto att Cheffelo överträffade förväntningarna för rörelseresultatet i det tredje kvartalet som för första gången kom in positivt i det normalt svaga kvartalet, drivet av lägre marknadsförings- och försäljningskostnader. Däremot var utsikterna något svaga.

"Det finns inga tecken på en tillväxt med ett dubbelsiffrigt procenttal vid inledningen av det fjärde kvartalet. Nykundsanskaffningen utvecklas i linje med fjärde kvartalet föregående år och högre marknadsförings- och logistikkostnader väntas öka framöver,", skriver Pareto.

Cheffelo framhöll i rapporten att bolaget under det fjärde kvartalet kommer att öka sälj - och marknadsföringskostnaderna i absoluta tal, men förväntar sig att de förblir under 11 procent av nettoomsättningen för helåret. Regeländringar, högre bränslepriser och omförhandlade avtal väntas öka logistikkostnaderna med cirka 0,5 procentenheter från och med det fjärde kvartalet. Cheffelos prognos för helåret 2026 ligger dock fast, med en marginal efter hanteringskostnader för helåret över 31 procent och en rörelsemarginal i intervallet 7–9 procent.

Pareto förväntar sig neutrala till något negativa revideringar av estimat i ett lågt ensiffrigt procentintervall.

Följ ämne och taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel