Chefsekonom: Bostadspriser kan stiga 6,5 procent

Länsförsäkringars chefsekonom Alexandra Stråberg säger till Placera att det finns en ”underliggande kraft” som kan sätta igång bostadsmarknaden, och tror att priserna kommer höjas 6,5 procent i år.

Stråberg varnar för att dra för stora slutsatser baserat på den oväntade inflationssiffran. Foto: SvD/TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Trots att styrräntan ligger på en relativt låg nivå präglas marknaden av en osäkerhet som gör att marknaden bromsas upp, vilket gör att räntan kan komma att höjas eller sänkas beroende på vad som händer globalt, enligt chefsekonomen.

"Det finns många köpare som avvaktat men som vill förändra sitt boende och säljare som vill flytta. Men de står och velar som konsumtionen gör i stort”, säger Alexandra Stråberg.

Senaste siffrorna från Svensk Mäklarstatistik visade att bostadspriserna gick ner något i januari men Länsförsäkringars prognos är att bostadspriserna stiger cirka 6 procent i år och sedan runt 4 procent mer nästa år.


Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;