Claes Hembergs kritik: ”Vi slarvar bort en hel del el”
– Då kommer vi får ner elpriserna och hushållen kommer kunna tjäna pengar på sin el, säger Claes Hemberg i EFN Råvaror.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Stigande energipriser gör svenska hushåll både stressade och besvikna när kylan nu drar in över landet. Och fakturan väntas bli dyrare.
Men det är inte bristen på el utan variationen i pris som driver uppgången, säger Nibes energiekonom Claes Hemberg.
– Många tror att det är brist på el men egentligen är det att elen varierar mer i pris och vi är mer beroende av omvärlden. Vi exporterar mer, vi importerar mer, vi producerar på många olika sätt men vi är lite enbenta fortfarande, säger han i EFN Råvaror.
Importerar solkraft från Polen
Han säger att Sverige fortsatt är väldigt beroende av både vatten- och kärnkraft och med fler energislag och mer mjukvara som hjälper oss hantera användningen kommer vi få en bättre balans i prissättningen.
Men det är inte bara den svenska elen som spelar roll eller behöver hanteras. I dag köper Sverige el från både Tyskland och Litauen men även solkraft från Polen vilket gör att priserna sjunker mitt på dagen, trots att vi som land är nettoexportör.
Claes Hemberg beskriver det som en härlig handel över gränserna.
– Men vi håller inte i den så hårt som vi kanske vill, utan vi lever i en marknad som lever.
Brist på naturgas kan leda till dyr vinter
En annan faktor för det svenska elpriset bristen på naturgas i Europa.
De svenska naturgaslagerna är fyllda till 72 procent och förhoppningsvis hinner de kanske nå 80 procent innan vi börjar använda lagerna i december. Det kommer driva på elpriserna under oktober och november men även in i början på nästa år, säger Claes Hemberg.
– Qatar som vi importerat från förut har problem med sina leveranser och de måste renovera vilket kommer ta flera år. Tidigare köper vi in från bland annat USA men det räcker långt i från det behovet vi har.
Han säger att det kan bli den dyraste vintern på flera år.
– Jag pratade med en el-farbror som sa att det här kommer vara den värsta vintern, kanske värre än 2022, för det blir så dyra elpriser i skuggan av Hormuzkrisen.
Elbilen kan göra hushållen till vinnare
Men det behöver inte vara så dystert som utgångsläget nu ser ut. Hushållen kan nämligen bli vinnare och tjäna pengar på elen med rätt stöd och verktyg.
Med automatik och mjukvara ser Claes Hemberg hur vi smartare kan nyttja kapaciteten och bättre använda elen.
– Det finns en jättekapacitet att använda elen du har mycket bättre. I dag stänger man av vindkraftverk i Norrland för att de inte kan lagra elen. Man måste bli bättre på att ta hand om den el som finns i systemet, vi slarvar bort en hel del el.
Han ser även elbilar som en del av lösningen, där varannan bil som nu köps i Sverige är en elbil.
– Bara det är spännande, men det spännande är inte själva elmotorn utan batteriet som vi kan samla enormt mycket energi i.
Claes Hemberg säger att en elbil i snitt används 50 minuter per dygn vilket innebär att under 23 timmar per dygn kan den användas som en batteripark.
– Bara de 600 000 elbilar vi har i dag motsvarar tre till fyra kärnkraftreaktorer i ett antal timmar. Tänk dig när vi har fem miljoner elbilar, då har vi massor av kapacitet att styra elen.
– Då kommer vi får ner elpriserna och hushållen kommer kunna tjäna pengar på sin el, säger han i EFN Råvaror.
Se hela avsnittet av EFN Råvaror här:
Följ ämne och taggar


