Corem förlänger hyresavtal med Ericsson – ”väldigt positivt”

Corem har förlängt sitt hyresavtal med Ericsson gällande lokaler i Kista. Det framgår av ett pressmeddelande. När Ericsson övervägde att lämna Kista i oktober i fjol så rasade Corem på börsen. Aktien stiger med 1 procent i den inledande handeln.
– Allt annat lika bör detta få en relativt stor positiv effekt, säger Paretos fastighetsanalytiker Viktor Hökenhammar.

Ericssons huvudkontor i Kista.
Ericsson har förlängt avtalet med Corem för sitt huvudkontor i Kista. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Fastighetsbolaget Corem har förlängt sitt hyresavtal med Ericsson gällande lokaler på Torshamnsgatan 21 i Kista i Stockholm.

"Vi är mycket glada över att Ericsson väljer att förlänga i den fina premiumfastighet som vi uppförde för dem. Kista är en dynamisk plats med många innovativa verksamheter, och Ericsson bidrar med ytterligare värde i det”, kommenterar Anna Lidhagen Ohlsén, fastighetschef på Corem.

Förlängningen gäller fram till sista september 2030 och gäller ytor på 39 000 kvadratmeter. Lokalerna består av kontor, konferens, samlings- och serviceytor samt laboratorium. Det var i oktober i fjol som Ericsson öppnade för att lämna Kista – efter att det figurerat uppgifter i media om att delar av personalen upplevt området som otryggt.

Ericsson själv har dock tonat ned bilden och uppgett att uppsägningen av kontorsytor handlar om effektivisering, inte om att lämna Kista.

Positivt för Corem

Viktor Hökenhammar, analytiker på Pareto, ser detta som ”väldigt positivt för Corem”. Han betonar att även Tele 2 valde att förlänga sitt hyresavtal med Corem i våras i Kista. Nettouthyrningen i Kista har också varit oförändrad under året.

– Perceptionen av osäkerhet som ofta framställs medialt kan ses som överdriven givet att Tele 2 och Ericsson väljer att förlänga och sitta kvar i många år till, säger Viktor Hökenhammar.

Samtidigt betonar han att man än så länge inte vet om några detaljer på hyresvärde och villkor, och att Tele 2 fick ”stora rabatter” i sitt hyresavtal.

– Men allt annat lika bör detta få en relativt stor positiv effekt, vi tror att aktien stiger över 5 procent.

Corems aktie har backat med över 40 procent under året. Aktien stiger med 1,3 procent i den inledande handeln.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;