Crown energy ska bestrida krav på 5 miljoner euro
Crown Energy har delgivits handlingar avseende ett europeiskt betalningsföreläggande om 5 miljoner euro som har initierats av Partpro, som är ett dotterbolag till Proger, vid en domstol i Italien. Kravet avser en del av en äldre skuld som tidigare har beskrivits i bolagets finansiella rapportering i samband med förvärvsstrukturen relaterad till grundarna av Accyourate.
Det framgår av ett pressmeddelande.
"Crown Energy kommer att bemöta kravet i det italienska förfarandet. Crown Energy bestrider kravet och ifrågasätter dess giltighet på såväl processuella som materiella grunder", uppger bolaget som nu förbereder sitt svar tillsammans med juridiska rådgivare.
Crown Energy kommer att vidta de processuella och andra åtgärder som bolaget bedömer nödvändiga för att tillvarata sina intressen, heter det.
Kravet på 5 miljoner euro motsvarar Proger/Partpro-delen av det tidigare redovisade utestående beloppet om totalt 10 miljoner euro, vilket har beskrivits i bolagets finansiella rapportering i relation till förvärvsstrukturen.
Crown Energy noterar att parterna har varit, och fortfarande är, i löpande diskussioner med målsättningen att nå en lösning i frågan. Dessa diskussioner pågår alltjämt, noterar bolaget.
Följ taggar