TOPPNYHETER:

Danske Bank sänker listräntan för bolån

Danske Bank sänker listräntan för bolån med tre månaders räntebindningstid med 5 punkter till 3,84 procent. Det framgår av ett pressmeddelande.
Bakgrunden till justeringen är sjunkande marknadsräntor som gör att bankens upplåningskostnader har minskat.

Danske Banks logga på ett kontor.
Danske Bank sänker listräntan för bolån. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Justeringen gäller från och med den 12 maj.

Räntan på bolån med övriga löptider lämnas oförändrade.

Konkurrenten Nordea sänkte i måndags de bolånelisträntor som banken erbjuder på räntebindningstiderna ett år och två år med 0,10 respektive 0,05 procentenheter. Bankens övriga bolåneräntor, däribland tremånadersräntan, lämnades oförändrade.

Banken SEB sänkte för en tid sedan sin listränta för bolån med tre månaders räntebindningstid med 0,05 procentenheter till 3,94 procent. SEB var då först ut av de svenska bankerna med att justera ned tremånadersräntan igen, efter att de flesta banker i spåren av Irankriget höjt sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter när räntor och inflationsförväntningar rört sig uppåt.

Under Irankriget har de flesta banker i övrigt höjt sina bolånelisträntor för räntebindningstider mellan 1 och 10 år. Nordea var först ut med att justera ned vissa bundna bolåneräntor igen.

Priserna på råolja och naturgas samt relaterade produkter har stigit rejält efter att kriget mellan USA, Israel och Iran inleddes i månadsskiftet februari/mars. vilket har drivit upp inflationsförväntningar och marknadsräntor. På sistone har dock en bräcklig vapenvila och förhandlingar mellan Iran och USA mildrat marknadsoron något.

De flesta stora centralbanker har hittills avstått från att höja sina styrräntor, men vissa mindre länders centralbanker har lyft sina.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel